Człowiek, który zatrzymał pustynię

Człowiek, który zatrzymał pustynię

Człowiek, który zatrzymał pustynię

Prosty rolnik z Burkina Faso poradził sobie z problemem, nad którym od lat głowili się naukowcy z całego świata. Zatrzymał rozszerzającą się pustynię i napełnił spichlerze w małych wioskach jednego z najbiedniejszych krajów Afryki. Tam, gdzie jeszcze 30 lat temu była jałowa ziemia, dziś rośnie las. Oto historia niezwykłego człowieka, Yacouby Sawadogo. Opowieść o uporze, nadziei i tym, że nigdy nie wolno się poddawać.

Gdy pochodzący z Burkina Faso Yacouba Sawadogo, nazywany „człowiekiem, który zatrzymał pustynię”, ponad 30 lat temu zaczynał swoją „misję”, sąsiedzi uważali go za szaleńca. Nikt nie spodziewał się, jak fenomenalne rezultaty może przynieść zastosowanie powszechnie uważanej za przestarzałą metody uprawy roli. Mowa o zai – prostym sposobie na zalesianie i poprawę jakości gleby. Polega on na umieszczaniu kompostu w niewielkich dołkach wykopanych w twardej ziemi, a następnie sadzeniu roślin lub obsiewaniu tak utworzonych „nisz”. W czasie deszczu gromadzą one wodę, co pozwala plonom przetrwać okresy suszy.

Metoda okazała się bowiem niezwykle skuteczna w użyźnianiu gleby, mocno wyeksploatowanej przez uprawy i wypas bydła. W ciągu 20 lat Sawadogo zamienił 30-hektarowy jałowy obszar w las, w którym rośnie ponad 60 gatunków drzew. To pozwoliło powstrzymać pustynnienie w północnej części jego kraju. Znów zaczęto wykorzystywać wiele z latami leżących odłogiem obszarów. Zbiory stały się obfitsze, od licznych niewielkich wiosek oddaliło się widmo głodu i wyludnienia. Ci, którzy przed 30 laty uciekali, zaczęli wracać. A jest ich sporo: między 1975 a 1985 rokiem powtarzające się susze uczyniły z Sahelu synonim głodu i ubóstwa. Ponad 25 procent ludności wyruszyło wówczas na poszukiwanie lepszego życia i lepszej ziemi.

Cały artykuł na onet http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czlowiek-ktory-zatrzymal-pustynie/zzwt4f

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.