Co to jest joga?

Co to jest joga?

Definicja jogi

Wiele osób pyta co to jest joga? Joga to sanskryckie słowo oznaczające „połączenie umysłu i ciała”. Według starożytnego tekstu jest to nauka, która pozwala nam żyć w harmonii poprzez kontrolę ciała i umysłu.

Hatha Joga dotyczy łączenia energii z Ha, męskiej energii słońca i Tha,  energii księżycowej. Razem zrównoważą ciało i wytwarzają harmonię i równowagę. Gdy tak się stanie to nie doświadczasz wahań nastroju lub depresji. Jesteś gotów radzić sobie z życiem.

Głębokie wewnętrzne rozciągania i ruchy płynów odblokowują energię. Joga poprawia elastyczność, wytrzymałość i napięcie mięśni. Rozciąganie jest najbardziej naturalnym sposobem uwolnienia napięć w grupach mięśniowych, a połączone z prawidłowym oddychaniem wzmacnia układ nerwowy i zwiększa poziom energii.

Ćwicząc jogę doświadczysz, że wytwarza ona poczucie całkowitej harmonii i wspaniałe samopoczucie.

Co to jest asana?

Asany są postawami albo pozycjami jogi. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest prawidłowe proste stanie i siedzenie. Zła pozycja to główna przyczyna przewlekłych bólów pleców.  Przyczynia się do bolesnych dolegliwości, takich jak wypadający dysk i rwa kulszowa. W różnym stopniu ludzie z powodu złej postawy nie mają energii i witalności. Ich klatki piersiowe są zapadnięte i przez to nie oddychają prawidłowo, ponieważ używają małej objętości płuc.

Asany są przeznaczone do ciągłego wyciągania kręgosłupa i budowania mięśni w dolnej części pleców, co pozwala osiągnąć idealną postawę. Ostateczna pozycja asany osiąga się, gdy wszystkie części ciała są prawidłowo ustawione z pełną świadomością i inteligencją. Asany zachowują twoje ciało, a także umysł, zdrowym i aktywnym.

W każdej z asan różne narządy układa się i porusza w wielu pozycjach, ściska i wyciąga, nawilża i suszy, ogrzewa i chłodzi. Organy są zaopatrywane w świeżą krew, są delikatnie masowane, relaksowane i tonizowane, aby osiągnąć stan optymalnego zdrowia.

Grupy asan

Są różne grupy pozycji, które przynoszą różne korzyści. Są wymienione główne korzyści.

  • Asany siedzące: elastyczność w biodrach, kolanach, kostkach, pachwinach usuwa napięcie w membranie.
  • Asany stojące: wzmocnienie mięśni nóg i stawów oraz zwiększenie elastyczności i wytrzymałości kręgosłupa.
  • Wygięcia do ​​przodu: korzystne dla narządów jamy brzusznej, mają unikalny wpływ na układ nerwowy.
  • Skręty: wpływa na zdrowy kręgosłup i wewnętrzne ciało (narządy brzuszne). Poprawa elastyczności przepony.
  • Pozycje odwrócone: król i królowa asan, Salamba Sirsasanastanie na głowie i Salamba Sarvangassanastanie na barkach tzw. świeca. Dają ogólnie zdrowie dla ciała i umysłu i powinny być wykonywane nawet codziennie.
  • Wygięcia do tyłu: stymulowanie ośrodkowego układu nerwowego i zwiększenie jego zdolności do stresu. Energetyzują ciało, są nieocenione dla osób cierpiących na depresję.
  • Asany relaksowe: uspokajają ciało i odświeżają umysł.

Umiarkowanie

Umiarkowanie jest kluczem do zdrowego, zrównoważonego stylu życia, a jeśli umysł jest w harmonii, nie ma wewnętrznej potrzeby czynienia różnych ekscesów. To nie kwestia abstynencji, ale kwestia kontroli Twoich nawyków i pragnień. Jeśli ćwiczysz, twoje ciało osiągnie swoją optymalną masę, a Twój temperament będzie zrównoważony. Twoje spojrzenie na życie jest bardziej pozytywne. Wraz ze wzrostem twojej koncentracji będziesz bardziej zorganizowany i możesz sam sobie radzić sobie z kilkoma zadaniami w tym samym czasie. Mały wysiłek (;-) przyniesie ogromne zwroty jak mądrość, siłę, spokój.

Gdy twoja świadomość ciała wzrasta, nauczysz się słuchać „wyższego ja”. Każda osoba jest inna i powinna postępować zgodnie z własnymi skłonnościami.

Asany łagodzą ciało i umysł, wyrównują metabolizm, krążenie limfatyczne,  wydzielanie hormonalne i powodują równowagę chemiczną w organizmie.

Prawidłowe oddychanie

Prawidłowe oddychanie  stanowi integralną część jogi. Wszystkie ruchy, które wykonujesz, aby były bardziej korzystne, wymagają prawidłowego oddychania. Prawidłowe oddychanie oznacza oddychanie przez nos. To odmładza i rewitalizuje komórki, powodując wzrost poziomu energii i silne, zdrowe ciało. Dla dobrego stanu zdrowia, stawy, tkanki, mięśnie, komórki, nerwy, gruczoły i każda część ciała muszą być w idealnej równowadze i harmonii.

W jodze będziesz stopniowo wykonywał więcej technik oddechowych, które w sanskrycie brzmi pranajama. Równoważy ona energie i skupia umysł w subtelniejszy sposób. W ciele  znajduje się siedem ośrodków energii zwanych czakrami. Techniki pranajamy otwierają blokady tak, aby strumień energii płynął bez zahamowań. Działa jak środek uspokajający, uspokajający układ nerwowy.

Joga jest dla każdego

Joga może pomóc nam odnaleźć wolność, nie tylko wolność od naszych bólów i bólów, ale także od naszych obaw. Lekarze zalecają ją z powodu bóli pleców, skrzywień kręgosłupa, przy menopauzie i stresu – i joga może zdziałać cuda.

Stres współczesnego życia może prowadzić do cierpienia umysłowego lub fizycznego. Joga zapewnia równowagę. Regularna praktyka jogi może pomóc Ci stawić czoła zawirowaniom życia ze stabilnością i spokojem. Po sesji jogi umysł staje się spokojny i pasywny.

Najpierw joga poprawia zdrowie, wzmacnia siły i uczy kontroli ciała. Potem prowadzi nas do spokoju i nieskalanej czystości.

Ćwiczmy jogę, są jej różne rodzaje, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wwszystkiego dobrego,

Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.