Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Sposoby rozpoczęcia praktyki jogi

1# Zapisz się do szkoły jogi

Ten sposób jest najlepszy. Gdy zaczyna się ćwiczyć, to bardzo korzystne jest oglądanie  i korekta przez doświadczonego nauczyciela jogi.  Joga jest dosyć skomplikowana, na pewno na początku będzie się popełniać sporo błędów.

Ja zacząłem ćwiczyć jogę z książki, nawet bardzo dobrej, ale po miesiącu musiałem zaprzestać, bo źle się poczułem. Było to w 1992 roku i wtedy nie było jeszcze serwisów z zajęciami jogi online, nagraniami na kasetach czy płytach DVD albo na YouTubie. Teraz jest bardzo dużo różnych nagrań od poziomu dla początkujących do ćwiczących zaawansowanych.

Można nawet w niektórych serwisach zapisać się na zajęcia online z nauczycielem jeden do jednego np. przez Skypa. Jednak nie jest to samo co kontakt bezpośredni z nauczycielem i do tego często co najmniej dwa razy w tygodniu.

Spotkać dobrego nauczyciela wcale nie jest tak łatwo. W jodze mówi się o karmie, czyli prawie przyczyny i skutku. Jeśli w poprzednich życiach nazbierało się dużo dobrych uczynków, to będziemy mieli szczęście spotkać mądrego nauczyciela. Nie należy w to wierzyć tylko doświadczyć.

W szkole jogi będą też wszystkie pomoce do jogi takie jak specjalne antypoślizgowe maty do jogi, paski, klocki, koce, krzesła, liny i inne.  Nauczyciel będzie objaśniał jak ich używać.

Spotkasz też dużo innych osób, nawiążesz kontakty i będziecie się wzajemnie wspierali.

2# Ćwicz online lub z nagrań DVD

Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, gdzie nie ma żadnej szkoły, to możesz tylko ćwiczyć z YT albo w serwisie, gdzie są udostępniane zajęcia przez internet.  Niektóre są darmowe, inne płatne zazwyczaj po okresie próbnym. Musisz sprawdzić, czy przepustowość twojego łącza wystarcza do ściągania materiałów.  Możesz czasem pojechać do jakiejś szkoły jogi albo na kurs wyjazdowy z jogą.

3# Ćwicz jogę z książki

Ten sposób jest najgorszy, ale gdy się nie poddasz, to zdobędziesz siłę. Będziesz popełniać wiele błędów, ale gdy zrozumiesz  i poczujesz co jest prawidłowe, to zrozumiesz co jest ważne i dobre dla Ciebie. W wielu książkach są wytłumaczone pozycje jogi, zasady układania ich w sekwencje. Na rynku jest bardzo dużo pozycji. Jeśli czytasz w języku angielskim, to np. w Amazonie jest 187,235 książek o jodze w języku angielskim albo 8517 w języku niemieckim. To tony wiedzy, która tak naprawdę jest bardzo cenna.

Jak zacząć ćwiczyć jogę? Trzeba rozłożyć matę i na nią wejść. Potem zrobić pierwszą asanę, następnie drugą, trzecią i dalej samo poleci.

Życzę Ci powodzenia na ścieżce jogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.