Pierwsza i ostatnia wolność Jiddu Krshnamurti
W jaki sposób być świadomym? Jak jesteśmy świadomi czegokolwiek?
Wydawnictwo Virgo wydało książkę budzącą świadomość, która oryginalnie została wydana w 1954 r. i przez wiele lat pozostawała niezauważona w Polsce.
Ponadczasowa wiedza w niej zawarta dotycząca pracy nad własną świadomością jest drogowskazem na szlaki, które prowadzą w stronę wewnętrznej wolności…
Gdy jesteś świadomy, widzisz cały proces twojego myślenia i działania; ale to może się zdarzyć tylko wtedy, gdy nie ma krytykowania. Gdy coś krytykuję, to tego nie rozumiem, i jest to jeden ze sposobów na unikanie jakiegokolwiek zrozumienia. Myślę, że większość z nas robi to celowo; krytykujemy natychmiast i myślimy, że zrozumieliśmy. Jeżelibyśmy nie krytykowali, lecz się temu przypatrywali, byli tego świadomi, wówczas treść, znaczenie tego działania zaczęłoby się odsłaniać. Eksperymentuj z tym a sam zobaczysz. Obserwuj siebie bez żadnego utożsamiania się, bez żadnego porównywania, bez żadnego potępiania; po prostu patrz a zauważysz, że dzieje się coś niezwykłego. W tym procesie zaczynamy rozumieć siebie – nie tylko w powierzchownych warstwach naszej świadomości, ale na głębszych, co jest znacznie ważniejsze; ponieważ tam znajdują się wszystkie nasze motywy lub intencje, nasze ukryte, zawiłe żądania, niepokoje, lęki i chęci. Zewnętrznie możemy wszystkie je mieć pod kontrolą, lecz wewnętrznie one wrą. Dopóki nie zrozumiemy ich kompletnie, dzięki świadomości, to oczywiście nie będzie możliwa wolność, nie będzie możliwe szczęście.”
Jiddu Krishnamurti
O AUTORZE
Jiddu Krishnamurti (1895-1986) – hinduski filozof, według którego można osiągnąć pełną wolność poprzez uważną obserwację własnego umysłu. Krishnamurti podkreślał potrzebę poznania samego siebie; uważał, że fundamentalne zmiany w społeczeństwie mogą być wprowadzone tylko poprzez transformację świadomości poszczególnych jednostek. Stał się jednym z czołowych nauczycieli duchowych XX wieku. Chociaż przyciągał rzesze słuchaczy, nie chciał mieć uczniów i zawsze przemawiał jako jedno indiwiduum do innego indywiduum. W latach 60. nawiązał znajomość z fizykiem Davidem Bohmem, z którym dzielił filozoficzne i naukowe zainteresowania, dotyczące esencji świata fizycznego oraz psychologicznego stanu ludzkości.
Najnowsze komentarze